23 Kasım 2005

YENGEMİN PATATES KIZARTMASIBiz ailecek PATATES SEVENLER'deniz!!.....
Hele de kızartmasına bayılırız ama son dönem sağlıklı beslenme modasına kapıldığımız için mümkün mertebe kızartma yapmak istemiyorum....

Bu tarifi yengemden aldım. Dayımla beraber Dalyan/Çeşme'ye yerleştiler (cennet gibi bir yer walla...). Tabi ki yazın onlara uğramadan olmuyor ve neredeyse gün aşırı yengemden bunu yapmasını istiyoruz. Aslında menü de genellikle patatesin yanında bir de Hardallı Tavuk olur ama şu dönem kuş gribi falan tavuk yemeye ara verdiğimiz için tarifini ve de resmini daha sonra veririm ( bir süre sonra her Türk vatandaşı gibi bunları da unuturuz her halde!!....)

Neyse gelelim tarife.....

İstediğiniz miktarda patatesi soyup elma dilimi şeklinde kesiyorsunuz. Yıkayıp suyun içinde bekletiyorsunuz.
Büyükçe bir tavaya az bir miktar zeytinyağı (kızartma yapar gibi çok koymayın , tavanın zeminin biraz yağlanmış olması yeterli) koyuyorsunuz.
Bu arada patatesleri de sudan çıkartıp, kurulamadan tuzlayıp istediğiniz baharatlarla karıştırıyorsunuz. Ben her yurdışına çıktığımda oralarda satılan tavuk baharatlarını alırım bu tarifte de onu kullandım. Burada da artık değişik markaların tavuk baharatları var, ben hiç denemediğim için herhangi bir öneride bulunamıyorum.
Patatesleri tavaya döküp çok kısık ateşte yavaş yavaş, arada tavayı elinizle zıplatıp karışmasını sağlayarak pişiriyorsunuz.
Ben sarmısağı çok sevdiğimden her seferinde için birkaç diş soyulmuş sarmısak da ekliyorum. Yemesi çok keyifli oluyor doğrusu....

Bu tarifi her türlü et ve tavuk yemeğinin yanında kullanbilirsiniz. Çok az zeytinyağı kullanıldığı için yerken de suçluluk duymuyorsunu doğrusu...

Hepinize afiyet olsun!!....

5 yorum:

Banu dedi ki...

Bir de kasik pastasinin tarifini versene... Tabii once yapip resmini cekmen gerek, yapinca da haber canim arkadasim.
Banu

Banu dedi ki...

Canım arkadaşım, bir de senin şu enfes kaşık pastanın tarifini yazsana, tabii resim çekmek için de yapman lazım, mutlaka haberim olsun :)

Oya Kayacan dedi ki...

Bir blogcu daha, üstelik kedili. işte en çok buna sevindim.
Ben patatesleri kuruluyorum ama...

Oya Kayacan dedi ki...

Bir blogcu daha, üstelik kedili. İşte en çok buna sevindim.
Ben patatesleri kuruluyorum ama...

DAMLA dedi ki...

Merhaba Oya,
sanal olsada komşuculuk yapabiliriz di mi?....
:))